Darmowa wysyłka od kwoty 1000 zł       Doskonała obsługa klienta       Wszystko w jednym miejscu

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

SPOSOBY PRZEWOŻENIA DZIECKA PODCZAS JAZDY NA ROWERZE

280.jpg

Przyczepka do roweru

Burley Bee - przyczepka do roweru

Przyczepka rowerowa Burley Bee

Pierwszym i chyba najbardziej znanym sprzętem, jeśli chodzi o przewożenie dzieci na rowerze, są przyczepki rowerowe dla dzieci. Przyczepka do roweru to trafny wybór – zwłaszcza kiedy należymy do aktywnych rodziców i decydujemy się na dłuższe trasy lub trudniejsze pod kątem nierówności terenu. Przyczepki rowerowe są konstruowane dla jednego dziecka, lub dla dwójki dzieci. Niejednokrotnie jednak rodzice decydują się na zakup przyczepki dla dwójki dzieci, z zamiarem wożenia w niej jednego dziecka pośrodku. W ten sposób pozostaje więcej miejsca na dodatkowe bagaże czy też ulubione zabawki dla dziecka, z którymi nie może się ono rozstać.

Zalet przyczepek jest co niemiara, co nie znaczy, że nie mają one też swoich wad. Przyczepki są bardzo komfortowe dla dziecka. Dziecko ma w przyczepce dużo miejsca – także w wersji jednoosobowej. Ma odpowiednią ilość miejsca na nóżki, a dla dodatkowej wygody można też dokupić dziecku zagłówek. Dziecko może sobie bezpiecznie oglądać świat z wnętrza przyczepki, przypięte bowiem jest pasami trzy- lub pięciopunktowymi. Nie trzeba się przejmować tym, że dziecku będzie wiało, że zmoknie, kiedy zacznie padać deszcz czy też, że pogryzą go komary. Praktycznie każda przyczepka rowerowa wyposażona jest w moskitierę, która chroni przed insektami, a także przed drobnymi kamyczkami, mogącymi wydostawać się spod kół. Ponadto do przyczepek można dokupić dodatkowe folią chroniącą przed deszczem, bądź osłonę przed słońcem. Co prawda, nie jesteśmy w stanie zapewnić, że w trakcie dużej ulewy, nie przemoknie np. spód przyczepki, jednak i tak komfort malucha w przyczepce jest na naprawdę wysokim poziomie.

Zaletą przyczepek jest również to, że większość modeli nadaje się na trudne tereny. Przyczepkę łatwo się składa, można ja zapakować do bagażnika i zabrać ze sobą na wakacje, na przykład nad morze i jeździć (lub biegać) po nadmorskiej plaży. Minusem przyczepki może być jej szerokość – na wąską, leśną ścieżkę, z przyczepką raczej się nie dostaniemy. W zależności od modelu przyczepki, może ona zajmować mniej lub więcej miejsca w bagażniku samochodowym, jednak przy sprytnej organizacji (niektóre rzeczy można np., zapakować do przyczepki), nie powinno być większych problemów.

Najważniejszą jednak zaletą przyczepki jest to, że pozwala on nie tylko na jazdę na rowerze, ale również na biegnie, jeżdżenie na rolkach, uprawianie narciarstwa biegowego, czy też zwykły spacer. Oczywiście nie każdy model daje takie możliwości – istnieją modele przyczepek, których funkcją jest wyłącznie przewożenie dzieci na rowerze i nic więcej (Burley Bee); istnieją jednak też modele – już z wyższych półek, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej funkcjonalności (Thule Chariot Sport 1Thule Chariot Sport 2). Ponadto są i taki przyczepki, które łączą dwie funkcje (Qeridoo). Zatem wybór – między innymi – powinien zależeć od form aktywności, jakie chcemy uprawiać, angażując w to dziecko.

Jak widać przyczepka rowerowa ma wiele zalet, prawdopodobnie jest jednak najdroższą alternatywą w temacie wożenia dziecka podczas jazdy rowerem. Daje jednak najwięcej możliwości. Takie rozwiązanie sugerujemy rodzicom, którzy są mocno zaangażowani a aktywny tryb życia i są miłośnikami rowerowych wycieczek – nawet kilkudniowych. Przyczepka to również dobre rozwiązanie dl rodziców, chcących jeździć po miejskich trasach, unikających raczej trudnych terenów, jak lasy z kamienistymi ścieżkami. W takim przypadku warto rozejrzeć się za mniej zaawansowaną wersją przyczepki, np. bez amortyzacji.

Fotelik rowerowy

Thule RideAlong

Fotelik rowerowy Thule RideAlong

Od razu należy nadmienić, że fotelik rowerowy nie jest sprzętem, który nadaje się na dłuższe trasy. Jeżeli nasza jazda rowerem ma być jazdą typowo treningową, a nie rekreacyjną jazdą po mieście, ewentualnie po parku leśnym posiadającym wygodne ścieżki, fotelik się nie sprawdzi. Nie oznacza to jednak, że fotelik rowerowy nie posiada swoich zalet. Trzeba po prostu pamiętać, że z fotelikiem, forsowny trening nie wchodzi w rachubę. W zamian za to, fotelik góruje nad przyczepką ceną - jest o wiele tańszy. Fotelik idealnie nadaje się do jazdy po mieście, jest bardzo praktycznym urządzeniem dla rodzica, pozwalającym na przewożenie dzieci na rowerze do przedszkola, do babci, czy po prostu pojeździć z dzieckiem krótszą trasą. Fotelik deklasuje przyczepkę rowerową o tyle, że jest znacznie wygodniejszy dla samego rodzica. Po pierwsze, z fotelikiem można spokojnie jeździć węższymi ścieżkami, co z przyczepką nie jest możliwe w ogóle. Zapewne pozwoli to nieraz na skrócenie trasy. Po drugie, nie ma też problemu przy wnoszeniu do windy – zmieszczenie w windzie (które niejednokrotnie są dosyć wąskie i ciasne) przyczepki rowerowej, roweru, a także swojej własnej osoby może stanowić pewien problem (a już zwłaszcza wtedy, kiedy wraz z nami na windę czekają sąsiedzi). No i oczywiście, jak nietrudno się domyśleć, fotelik rowerowy dużo łatwiej zmieścić w bagażniku samochodowym. Foteliki są zaprojektowane tak by dziecku było wygodnie. Oczywiście tutaj również do wyboru są różne modele; jedne będą dla dziecka mniej wygodne inne bardziej. Jednym z fotelików, który bardzo mocno stawia na wygodę dziecka jest Thule RideAlong. Jednakże w kwestii wygody dziecka i tak wygrywają przyczepki. Jeśli jednak nie zamierzamy jeździć na długie i męczące trasy, fotelik może okazać się praktyczną alternatywą.

PRZEWOŻENIE DZIECI NA ROWERZE – INNE ROZWIĄZANIA

Doczepiany rowerek

weeride co pilot rower doczepiany

Rowerek doczepiany Weeride Co Pilot

Rowerek przyczepiany z tyłu roweru dla dorosłej osoby, to bardzo dobra opcja dla dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie jeździć na rowerze, ale umie już utrzymać się na siodełku, trzymając za kierownicę. Doczepiany rower jest też dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które potrafią jeździć, ale nie są jeszcze gotowe na dłuższe wycieczki rowerowe. Taki rowerek to względna innowacja jeżeli chodzi o sprzęt do przewożenia dzieci, podczas jazdy rowerem. Rowerek ten składa się z długiej rury (którą z kolei mocuje się do tyłu roweru osoby dorosłej) i jednego koła. Taka konstrukcja jest lżejsza od konstrukcji, jaką można złożyć z przyczepki rowerowej, pozwala również przemieszczać się po wąskich ścieżkach.

Bazowym modelem rowerku doczepianego będzie Weeride Co Pilot – rowerek ten, dzięki systemowi Quick Release System można w sposób bardzo szybki i bezpieczny doczepić do każdego rodzaju roweru dorosłego. Ponadto możemy być pewni, że dziecko nie będzie w stanie samodzielnie tegoż roweru odczepić.

Weeride Co Pilot, a także pozostałe modele rowerków doczepianych to sprytnie przemyślane konstrukcje, dzięki którym nie musimy obawiać się, że na przykład dziecko spowoduje wypadek, bo zacznie nagle pedałować do tyłu (trzeba mieć na uwadze, że przywilejem dziecka jest bycie nieostrożnym :)) Ruch pedałów do tyłu w rowerkach doczepianych nie ma wpływu na płynną jazdę rowerem osoby dorosłej. Lekki nacisk pedałów przez dziecko do przodu, również nie jest odczuwalny dla rodzica (dla dziecka już tak), natomiast mocniejszy nacisk na pedały przez dziecko, wspomoże rodzica w jeździe - przydaje się to zwłaszcza podczas wjazdu na górki. Tak więc dziecko ma możliwość zarówno wysiłku jak i odpoczynku na rowerku doczepianym. Uczy się ono na nim równowagi i stabilizacji. Przejażdżki na takim rowerku to dobry wstęp do nauki samodzielnej jazdy na rowerze. Jednocześnie należy pamiętać, że rowerek to nie przyczepka – nie ochroni dziecka przed wiatrem, deszczem itd. - nadaje się do jazdy raczej tylko w sprzyjających warunkach pogodowych. Z drugiej jednak strony doczepiany rowerek to atrakcyjne rozwiązanie pod względem cenowym - np. koszt omawianego wyżej modelu to 549 zł.

Podsumowując istnieją różne możliwości przewożenia dziecka, podczas jazdy na rowerze – to dobra informacja ponieważ rodzice mogą mieć różne zainteresowania czy potrzeby. Mogą być bardziej wymagający, a mogą tylko potrzebować sprzętu, który pomoże im przetransportować dziecko do babci lub do przedszkola. Wybór powinien być podyktowany zatem naszymi potrzebami. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – mamy wieloletnie doświadczenie, testowaliśmy już wiele różnych wózków, przyczepek fotelików itd. - w różnych warunkach pogodowych i na różnych trasach. W zakładce kontakt, można znaleźć szczegółowe informacje, jak się z nami skontaktować. Zapraszamy także na stronę sklepu, aby zapoznać się z pełną ofertą produktową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl