Darmowa wysyłka od kwoty 500 zł       Doskonała obsługa klienta       Wszystko w jednym miejscu

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

JAK WYBRAĆ WÓZEK DO BIEGANIA?

376.jpg

RAZEM CZY OSOBNO?

Bieganie z dzieckiem jest fajne i jak dla mnie niewiele jest różnic w bieganiu z wózkiem jak i bez niego. Co więcej, bieganie z dzieckiem ma ten dodatkowy wymiar, że mamy przy sobie naszą ukochaną istotę i możemy z nią dzielić radość ze wspólnego biegania. Wydzielające się endorfiny dzięki naszemu pasażerowi są dwa razy silniejsze.

Wybór joggerów, czyli wózków do biegania jest naprawdę duży, można się w tym wszystkim zagubić. Czym się kierować, które firmy są dobre, na które cechy warto zwrócić uwagę o tym w dzisiejszym tekście.

WÓZKI DO BIEGANIA CZY PRZYCZEPKA ROWEROWA DLA DZIECI?

Jest to zasadnicze pytanie, niemniej jednak szerzej ten temat poruszymy w osobnym artykule, ten dotyczy klasycznych joggerów.

wózek do biegania czy przyczepka rowerowa

Różnic jest sporo, cena, waga, pozycja dziecka podczas jazdy itp., obiecuję, że wrócę do tego tematu. Powyższe zdjęcie, przedstawia wózek BOB Ironman, oraz przyczpkę THULE Chariot Coguar 1.

3 NAJWAŻNIEJSZE CECHY KLASYCZNEGO JOGGERA

Po pierwsze trzy pompowane, 15 -16 calowe koła, które ułatwiają pchanie i toczenie się wózka po drodze, zapewniają też lepszą amortyzację. Jeśli jeździmy po drogach szutrowych to możemy upuścić powietrza, tym samym zwiększając amortyzację i odwrotnie, mocno możemy je napompować biegając po asfalcie. Klasycznym przykładem jest choćby Baby Jogger FIT

baby jogger fit


Po drugie, przednie koło jest sztywne. Bardzo często jest to jeden z większych dylematów, czy kupić wózek z kołem ruchomym czy sztywnym? Skrętne koło możemy odblokować, dzięki czemu łatwiej się wózkiem manewruje, jest to szczególnie wygodne na spacerach w mieście, w centrach handlowych etc. Z drugiej strony sztywne koło to większe bezpieczeństwo podczas biegu, wózek jedzie idealnie prosto, nie ma możliwości by koło choćby w najmniejszym zakresie pracowało w lewo i prawo, przez co delikatnie może odbijać na jedną bądź drugą stronę. 

 

W przypadku tego elementu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego wózek ma nam służyć? Czy jest to nasz jedyny i podstawowy, który będziemy używali na co dzień a biegać będziemy od czasu do czasu, a właściwie to będziemy wykorzystywali go na szybsze piesze wycieczki? W takim przypadku skrętne koło się sprawdzi, jak np. w wózku BOB Revolution SE widocznym na poniższym zdjęciu. Jeżeli planujemy dłuższe wybiegania, starty w zawodach to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wózek ze sztywnym kołem, np. jak wózek THULE Glide. 

 

Wózek ze sztywnym kołem vs wózek ze skrętnym kołem

Po trzecie szeroki rozstaw tylnej osi, ok. 110 - 125 cm, który zapewnia bezpieczeństwo i stabilizację wózka podczas biegu.

ŻEBY PASAŻER NIE WYPADŁ, CZYLI O BEZPIECZEŃSTWIE

Standardem są 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, warto wiedzieć, że  w wózkach do biegania dziecko nie siedzi pod kątem prostym, jak to jest możliwe w wózkach spacerowych. Oparcie, właśnie ze względów na bezpieczeństwa jest lekko pochylone do tyłu, w większości joggerów możemy je jeszcze bardziej położyć, by maluchowi było wygodnie gdy zaśnie. W takiej sytuacji przyda się okienko w daszku, dzięki któremu widzimy co się dzieje na pokładzie. Zachowanie kontroli zapewnia również smycz, linka, którą zakładamy na nadgarstek, dzięki czemu zawsze wózek będzie w zasięgu ręki, często również wózki są wyposażony w hamulec ręczny, który się przyda podczas zjazdu z jakiegoś wniesienia w dół. Ułatwia on nam kontrolę nad prędkością z jaką zjeżdżamy.

Bezpieczeństwo wózka do biegania

 

 

 Z AMORTYZACJĄ CZY BEZ I INNE ROZWIĄZANIA ZAPEWNIAJĄCE KOMFORT WYGODĘ

Wszystko zależy od wysokości naszego budżetu, amortyzacja to lepsze tłumienie wszystkich nierówności na drodze i tym samym większy komfort dla dziecka. Jeżeli planujemy jeździć tylko po trasach asfaltowych, to możemy się bez niej obejść, jeżeli natomiast planujemy biegać po leśnych ściezkach to się ona przyda. Wybierając wózek, warto przyjrzeć się kabinie, jej szerokości i długości oparcia, z jakich materiałów jest wykonana, oraz czy łatwo z niej zetrzeć plamy itp. 

Wózki do biegania często posiadają daszek, który można regulować przód-tył, i który możemy całkowicie złożyć, lub rozłożyć, tym samym chroniąc malca przed słońcem, wiatrem czy lekkim deszczem. Natomiast jeżeli złapie nas porządny deszcz to warto być zaopatrzonym w folię przeciwdeszczową. 

Mając dzieci i wybierając się z nimi na wycieczkę, nie ma znaczenie czy ona jest dłuższa czy krótsza, ilość rzeczy do zabrania jest praktycznie taka sama. Stąd, ważna są schowki, najczęściej ten największy jest pod siedziskiem, sprawdźmy czy wejdzie tam torba od wózka, czy buty na przebranie, druga kieszeń jest najczęściej za oparciem, kolejne często znajdują się w po wewnętrznej części siedzenia. Jeżeli brakuje nam ilość schowków, to nie ma z tym problemu, możemy dokupić specjalną tackę, montowaną do oparcia.  Wszystkie te cechy spełnia np. wózek do biegania THULE Urban Glide.

 

 

wygoda w wózkach do biegania

GDY TRZEBA DOJECHAĆ NA TRASY BIEGOWE

Park pod domem, czy mieszkaniem to świetna sprawa, niestety nie zawsze tak dobrze mieszkamy. Często trzeba samochodem dojechać do terenów zielonych dlatego warto wiedzieć jak wygląda sposób składania i rozkładania wózka. Wielu producentów ma swoje własne, często opatentowane rozwiązania. Najwygodniejsze są te, gdzie możemy złożyć i rozłożyć wózek jedną ręką. Warto również się dowiedzieć jak wygląda zdejmowanie kół, bądź co bądź dość dużych i powinniśmy mieć możliwość ich zdjęcia bez używania żadnych dodatkowych narzędzi. Przed zakupem sprawdźmy też wagę wózka, 10-12 kg, to jest dobry wynik i przeciętna mama nie powinna mieć żadnego problemu z podniesieniem wózka i wsadzeniem go do bagażnika. Przykładem wózka, który nie sprawia zbyt wielu problemów w transporcie i co więcej, posiada bardzo intuicyjny system składania jest model Baby Jogger Summit X3. Lekki, komfortowy do przewożenia, stanowi doskonałe rozwiązanie dla każdej mamy.

Złożony wózek do biegania

KIEDY MOGĘ ZABRAĆ MALUCHA NA PIERWSZĄ PRZEJAŻDŻKĘ

Właściwie już parę tygodni po narodzinach możemy zabrać pasażera na spacer, ale w gondoli. Do wielu wózków możemy dokupić adapter umożliwiający montaż gondoli czy też fotelika samochodowego. Biegać natomiast możemy zacząć dopiero gdy pasażer ma minimum 6 miesięcy, musi umieć samodzielnie siedzieć, w przypadku takich małych dzieci, są to kwestie indywidualne.

W razie pytań, piszcie na adres sklep@wozimysie.pl 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl