Darmowa wysyłka od kwoty 500 zł       Doskonała obsługa klienta       Wszystko w jednym miejscu

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

JAK BEZPIECZNIE PRZEWOZIĆ DZIECKO W PRZYCZEPCE ROWEROWEJ?

296.jpg

Pytanie te nurtuje wielu rodziców, którzy kochają spędzać czas na rowerze i zapewne chcieliby mieć możliwość przewożenia również swoich dzieci, jednak zamartwiają się o ich bezpieczeństwo. W tejże kwestii może się pojawić kilka pytań – poza tytułowym "Jak?" często u rodziców pojawia się pytanie czy przewożenie dziecka w przyczepce w ogóle jest bezpieczne. Jeżeli już odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, pojawia się pytanie: od kiedy można bezpiecznie przewozić dziecko w przyczepce – czy odkąd skończy pół roku, czy może jeszcze poczekać. Dopiero potem pojawia się pytanie, jak przewozić dziecko w przyczepce, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo.

Przyczepka wydaje się być bezpiecznym sprzętem – konstrukcja urządzenia przypomina budkę, a jako że jest w pełni osłonięta, sprawia wrażenie stabilności. Czym więc się tu martwić? Powody do obaw bywają różne, a najczęściej słyszymy takie: „a co gdy ja, jako rodzic będę miał/miała wypadek na rowerze i przewrócę się wraz z przyczepką?”; „a co jeśli do środka, wpadnie kamień lub gałąź z drogi i zrani moje dziecko?”; „czy na pewno nie ma możliwości, by (na przykład) podczas szybkiej jazdy, dziecko nie wypadło z przyczepki?”

Bezpieczeństwo dziecka w przyczepce, a odpowiedzialność rodzica

Nasza odpowiedź na wszystkie powyższe wątpliwości jest prosta – przewożenie dzieci w przyczepce jest jak najbardziej bezpieczne – jednakże zaznaczamy, że dużo w tej kwestii zależy od odpowiedzialności rodzica – zawsze trzeba pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa, które nie pozwolą maluchom wypaść w żaden sposób z przyczepki.

Pasy bezpieczeństwa w przyczepce Qeridoo

Jeżeli obawiamy się, że jakieś kamyki z wyboistego terenu mogą wpaść do środka przyczepki – pamiętajmy o tym, by zapiąć moskitierę, w którą to wyposażona jest każda przyczepka – uchroni ona maluchy przed kamyczkami.

Moskitiera w THULE Sport 1

Nie trzeba też obawiać się o przewrócenie się przyczepki, kiedy rodzic wywróci się na rowerze. Specjalna konstrukcja większości przyczepek stabilizuje je podczas upadku roweru co oznacza po prostu, że kiedy rower się wywróci, przyczepka zachowuje równowagę – aby to potwierdzić odsyłamy do filmiku o tym, jak zachowuje się przyczepka Croozer kid plus 1 po upadku roweru. Nie chcemy tutaj twierdzić, że wywrotka przyczepki w ogóle nie jest możliwa, ale raczej, że trzeba by się bardzo postarać aby tego dokonać. Nawet jeżeli już taki wypadek się zdarzy i przyczepka naprawdę się przewróci – jeżeli dziecko było odpowiednio zabezpieczone (kask, zapięte pasy bezpieczeństwa) nic poważnego mu się nie stanie. W związku z tym po raz kolejny apelujemy do zdrowego rozsądku rodziców, by zawsze pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Wiek dziecka przewożonego w przyczepce

Kolejne wątpliwości pojawiają się odnośnie wieku dziecka. O tym też już pisaliśmy na naszym blogu, poza tym temat ten jest bardzo często poruszany w internecie, na różnych forach czy blogach. Jednakże i tak chcielibyśmy jeszcze raz przedstawić informacje dotyczące tego, w jakim wieku powinno być dziecko, by móc je przewozić. Otóż bezpieczne jest już przewożenie dziecka, które ukończy miesiąc życia – jednak tylko wtedy, kiedy dokupimy odpowiedni hamaczek dla niemowląt.

Pamiętajmy jednak, że z małym dzieckiem warto uważać i uprawiać raczej spokojną jazdę – nie chodzi o to, żeby jechać „wolno jak żółw” ale bardzo dynamiczne jazdy po nierównych terenach radzimy tymczasowo odpuścić. Jeżeli nie mamy hamaczka, nie powinniśmy przewozić dziecka, które nie ukończyło roku życia.

Wozimy się bezpiecznie!

Wiemy już, że przewożenie jest bezpieczne – jednak jak to wygląda w praktyce, czyli jak przewozić dziecko? Najważniejszy punkt jest taki, by dziecko zawsze znajdowało się pod opieką osoby dorosłej. Nie warto pozwolić starszemu dziecku przewozić dziecka młodszego, chociaż w niektórych opisach producenckich – na przykład w opisie producenta przyczepki Qeridoo Sportrex 1 i 2 znajdziemy informacje, że można pozwolić przewozić dzieci przyczepką młodzieży od 16 lat – tutaj jednak odwołujemy się do rozsądku rodziców – jeżeli już zdecydujemy się powierzyć młodszej osobie dziecko do przewiezienia, warto się upewnić, czy ta osoba jest odpowiedzialna i zna przepisy ruchu drogowego.

Ważne jest, by przestrzegać wszelkich zapisów dotyczących danego modelu. Jeżeli model przeznaczony dla jednego dziecka, woźmy w nim tylko jedno dziecko; jeżeli w wersji dla dwójki dzieci wozimy jedno dziecko - jeżeli jest takie zalecenie, przepnijmy pasy na środek przyczepki, a dodatkowe bagaże można rozłożyć po równo po obu stronach dziecka.

Przyczepka rowerowa dla dzieci to dodatkowe obciążenie dla roweru – warto zawsze o tym pamiętać, gdyż jazda samym rowerem, a jazda rowerem z przyczepką, dzieckiem i bagażami to coś innego. Chcąc jeździć z dzieckiem bezpiecznie po ulicach, nie przekraczajmy dopuszczalnej wagi bagaży wraz dzieckiem. Jeżeli przy danej przyczepce zostało określone, np., że dopuszczalna waga to 50 kilogramów – nie wolno pod żadnym pozorem przekraczać takiej wagi. Producenci przyczepek zalecają, aby przed pierwszą podróżą z dzieckiem w przyczepce, potrenować (np. wokół domu, na bezpiecznych trasach) – pozwoli nam to „wyczuć” przyczepkę i to jak się z nią obchodzić podczas jazdy, jak bezpiecznie skręcać, jak hamować itd.

Pamiętajmy by zawsze dokładnie przypinać przyczepkę do roweru, upewniając się że wszystkie elementy (dyszel, zaczep itp.) są solidnie przymocowane. Nie woźmy dziecka w przyczepce jeżeli jest w jakikolwiek sposób uszkodzona. Warto raz na jakiś czas zrobić przegląd przyczepki, upewniając się, że wszystkie części sprawnie działają.

Jazda z przyczepką po drodze, po której poruszają się samochody często również stresuje rodziców – na ten temat pozytywnie wypowiedział się jeden z naszych klientów, który nadesłał dla nas recenzję przyczepki Qeridoo Kidgoo. 

Chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o widoczności na drodze – warto o to zadbać wieczorną porą, ale również kiedy warunki w ciągu dnia utrudniają widoczność (mgła, deszcz). Ważnym elementem, o którym również powinni pamiętać odpowiedzialni rodzice są kamizelki odblaskowe. Nie zapominajmy również o chorągiewce ostrzegawczej, którą to posiada każda przyczepka – dzięki niej osoba prowadząca pojazd samochodowy, z daleka zobaczy rowerzystę z przyczepką.

Niektóre przyczepki wyposażone są w elementy odblaskowe – w mniejszej lub większej ilości, do innych przyczepek z kolei (poza tym, że posiadają one odblaskowe elementy) można dokupić dodatkowe oświetlenie mocowane na rączce - jest to możliwe, na przykład w przyczepkach Croozer Kid Plus 1 i Croozer Kid Plus 2 (w modelach od 2016 roku).

Podsumowując – naszym zdaniem wożenie dzieci w przyczepkach jest jak najbardziej bezpieczne. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu warunków, które zostały wymienione w niniejszym artykule, a także zaleceń producenta odnośnie poszczególnego modelu. W razie jakichkolwiek pytań, związanych z bezpieczeństwem dziecka (i nie tylko) – zapraszamy do kontaktu, a w międzyczasie zapraszamy do zaznajomienia się z ofertą przyczepek rowerowych tutaj.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl