Darmowa wysyłka od kwoty 1000 zł       Doskonała obsługa klienta       Wszystko w jednym miejscu

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Temat bezpieczeństwa to podstawa podczas planowania wspólnych wycieczek rowerowych. Wielu miłośników jazdy rowerowem postanawia zarażać tym swoje dzieci już od najmłodszych lat. Dlatego dobrze jest przemyśleć wszystko na samym starcie, począwszy od przepisów ruchu drogowego, po bezpieczeństwo, kończąc na wyborze idealnie skrojonego fotelika lub przyczepki dla naszego dziecka.

Czy pamiętacie czasy gdy rodzice przewozili nas na bagażnikach z zsuwającą się poduszką i drętwiejącymi od trzymania w górze nogami? Wtedy jedyną obawą było wkręcenie się kostek w koła. Idąc nieco dalej w postęp, były jeszcze wiklinowe foteliki usytuowane na kierownicy tak byśmy zwróceni byli twarzą do rodzica? Co prawda niewygoda i obawa przed wkręceniem kostek w koła minęły, jednak nadal brak pasów bezpieczeństwa i kasku nie raziły w oczy. Na szczęście te czasy już minęły! Dziś mamy ogromny wybór bezpiecznych, i wygodnych fotelików rowerowych, w których nasze dzieci mogą w sposób komfortowy i przyjemny uczestniczyć w rowerowych podróżach. Co w takim razie leży po naszej stronie i jak przewozić dziecko na rowerze w sposób 100% bezpieczny?


Zacznijmy od przepisów

Zobaczmy co, mówi polskie prawo; dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę lub przyczepce przymocowanej do jednośladu - w tym przypadku całość powinna mierzyć maksymalnie 4 metry. To oznacza, że należy zadbać o dodatkowe siedzisko, które spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. Przewożenie dzieci na rowerze w formie sprzed lat, o której wspomnieliśmy nieco wyżej, jest nie tylko niebezpieczne, ale także niezgodne z prawem, czyli nielegalne, a więc, kiedy chcemy przewozić maluchy, musimy zaopatrzyć się w wygodny, bezpieczny i stabilny fotelik rowerowy lub przyczepkę rowerową. Kolejną ważną kwestią jest to, gdzie możemy poruszać się wraz z przewożonym dzieckiem? Wg prawa, nie można jeździć po chodniku a tylko po ścieżkach rowerowych lub jezdni. Wyjątkiem jest poruszanie się z dzieckiem, które samo kieruje rowerkiem i nie przekroczyło 10 roku życia.

Fotelik rowerowy czy przyczepka?

Jak już wiecie, rekomendowane są dwie opcje przewożenia dzieci rowerem. Za pomocą fotelika lub przyczepki. Którą formę zatem wybrać, na co postawić, co brać pod uwagę? O tym pisaliśmy już TU, jednak dla zabieganych po krótce opiszemy. 

Przede wszystkim, warto zastanowić się dlaczego potrzebujemy przewozić dziecko rowerem. Czy są to krótkie, rekreacyjne wycieczki krajoznawcze po najbliższej okolicy? Weekendowe wypady na godzinną przejażdżkę? W grę wchodzi tylko sezon letni? Fotelik będzie idealny! Kiedy w ciepłe dni planujemy więcej korzystać z roweru i przy okazji zabierać ze sobą pociechę, warto postawić na dobrej jakości fotelik rowerowy. Dobrej jakości, czyli jaki? Taki, który jest stabilny, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa oraz jest wygodny dla naszego dziecka. Takie foteliki rowerowe znajdziecie również w naszej ofercie.

A co, kiedy rower towarzyszy nam praktycznie codziennie, od wczesnej wiosny po późną jesień, czasem i w zimie, niezależnie od pogody, czy pory dnia? Kiedy wozimy dziecko do przedszkola, robimy po drodze zakupy czy załatwiamy sprawy, lub wybieramy się na wycieczki rowerowe, które mogą trwać nawet cały dzień? Warto zastanowić się nad zakupem przyczepki rowerowej, która nie tylko jest bezpieczna, ale także posiada amortyzację wytłumiającą wstrząsy, jest przestronna, ładowna i przede wszystkim, bardzo wygodna dla dziecka podczas długich, kilkugodzinnych tras. A co więcej, chroni przed różnego rodzaju warunkami pogodowymi (deszczem, wiatrem, czy ostrym słońcem.


O czym należy pamiętać przewożąc dziecko rowerem?

W zależności od tego, którą opcję do transportowania dziecka wybierzemy, należy pamiętać o zasadach, które zdecydowanie wpływają na bezpieczeństwo podróży. 

W przypadku fotelika, totalnym MUST HAVE jest założenie maluchowi kasku. Chroni on główkę przed potencjalnym upadkiem. Dodatkowym ważnym elementem jest garderoba. W przypadku jazdy w foteliku, dziecko powinno być ubrane cieplej niż rodzic z tego względu, iż siedzi ono praktycznie bez ruchu. W ciepłe dni warto pamiętać o kremie z filtrem, o nawadnianiu oraz o tym, by wycieczka nie należała do zbyt długich by nie przegrzać organizmu. Plusem fotelika rowerowego jest bliskość. W każdej chwili dziecko może zakomunikować nam o swojej potrzebie i bez problemu usłyszymy oraz będziemy mogli odpowiednio zareagować. Najważniejszą rzeczą to kontrolowanie, aby dziecko nie zasnęło podczas jazdy w foteliku. W momencie, gdy tak się stanie, niezwłocznie kończymy jazdę. Jest to bardzo niebezpieczne dla dziecka. Ciało przestaje być stabilne, co grozi uszkodzeniem szyi i kręgosłupa. Niestety taka sytuacja może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci syndromu dziecka potrząsanego czy niepełnosprawności do końca życia. 


O czym należy pamietać, kiedy wybieramy przyczepkę rowerową? Po pierwsze dobrze zapięte pasy! Po drugie, w tym przypadku producent także zaleca noszenie kasku. Po trzecie watro postawić na taki ubiór, aby podczas drzemki dziecku było ciepło. Dodatkowo możemy okryć je kocykiem i zadbać o  zagłówek jeśli przyczepka nie jest w taki wyposażona. Dobrze, jeśli siedzenia są w pozycji delikatnie odchylonej do tylu, bądź mają możliwość rozkładania, wtedy mamy pewność że podczas drzemki dziecko nie dozna żadnych urazów.

Pamiętajmy, zawsze sprawdzajmy wszystko 2 razy. Przetestujmy zanim usadzimy dziecko w foteliku czy przyczepce. Jeśli wiesz, że rano będziesz się spieszyć, zadbaj o wszystko dzień wcześniej. Pamiętaj, bezpieczeństwo to podstawa! Dzięki zachowaniu wszelkich środków ostrożności będziesz mógł w pełni cieszyć się wspólną wycieczką!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl