Darmowa wysyłka od kwoty 1000 zł       Doskonała obsługa klienta       Wszystko w jednym miejscu

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

ĆWICZENIA PO CIĄŻY, CZYLI JAK WRÓCIĆ SZYBKO DO FORMY

272.jpg

Ćwiczenia po ciąży, to bardzo ważny aspekt w życiu młodej mamy. W temacie powrotu do formy po ciąży, nie chodzi tylko o pozbycie się zbędnych kilogramów, czy też pozostałego brzuszka ciążowego. Chodzi przede wszystkim o zdrowie kobiety, w tym także o dobre samopoczucie. Brak ćwiczeń między innymi mięśni dna macicy i innych, może doprowadzić do problemów w przyszłości. Z kolei rozpoczęcie ćwiczeń po ciąży poprawi samopoczucie, co ważne – wzmocni mięśnie osłabione przez ciążę i poród i w efekcie pozwoli młodej mamie poczuć się po prostu dobrze, w krótkim czasie.

KIEDY ZACZĄĆ ĆWICZENIA PO PORODZIE?

Pierwsze ćwiczenia po ciąży można (a nawet powinno się) wykonywać tuż po porodzie w tak zwanej „dobie zero”, czyli w tym samym dniu, w którym urodziło się dziecko. Oczywiście nie chodzi tu o wyczerpujące ćwiczenia fitness. Mamy tutaj na myśli raczej zajęcia fizjoterapeutyczne – warto zapytać o to lekarza prowadzącego. Na takich zajęciach wykonuje się delikatne ćwiczenia, polegające, na przykład na zginaniu i rozprostowywaniu palców u rąk i u nóg i inne – takie ćwiczenia należy wykonywać po konsultacji ze specjalistą. Warto zapytać o to wcześniej swojego lekarza.

KIEDY ZACZĄĆ ĆWICZENIA PO CIĄŻY?

 Mamy tutaj już na myśli standardowe ćwiczenia, jak fitness, jogging, siłownia inne sporty. Ćwiczenia po porodzie naturalnym można zacząć – mniej więcej – 6 tygodni, po urodzeniu, natomiast po cesarskim cięciu – ćwiczenia zaczynamy po 10 tygodniach. Pamiętajcie jednak, że to jest bardzo ogólna zasada – najlepiej w tej kwestii konsultować się z lekarzem. Na początku warto być ostrożnym – zaczynamy od bardzo lekkich treningów – stopniowo wprowadzając trudniejsze ćwiczenia.

ĆWICZENIA PO CIĄŻY, A EFEKTY

Ćwiczenia po porodzie - kiedy można spodziewać się efektów?

Najszybsze efekty w temacie powrotu do formy po porodzie można zyskać, jeżeli zadbało się o odpowiednie ćwiczenia przed porodem. Dodając do tego delikatne ćwiczenia poporodowe, i już standardowe ćwiczenie po ciąży – jak fitness, jogging i tym podobne – efekt powrotu do formy osiągniesz bardzo szybko.

Nie zniechęcaj się, jeżeli nie ćwiczyłaś przed ciążą lub w jej trakcie – w takim wypadku powrót do formy czy też do szczupłej sylwetki być może będzie trwał dłużej – a może nie. Nie istnieje możliwość, by jednoznacznie stwierdzić ile czasu potrzebują kobiety, by wrócić do formy po ciąży – do odpowiedniej wagi, do dobrego samopoczucia, czy też po prostu do sił witalnych. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Na pewno jednak można stwierdzić, że efekty będą – prędzej czy później. Jeżeli młoda mama będzie regularnie ćwiczyć, będzie konsekwentna w swych postanowieniach, połączy to ze zdrowym odżywianiem, przyjmując wartościowe posiłki (absolutnie nie mówimy tu o żadnym odchudzaniu!)- efekty na pewno przyjdą, dodatkowo kształtując dobre nawyki i pozytywne nastawienie do życia.

Zachodzi w tym momencie pytanie – jak ćwiczyć po ciąży, skoro przecież trzeba się zajmować dzieckiem? Owszem to prawda – opieka nad malutkim dzieckiem to praca 24 h na dobę. Mamy i ojcowie poświęcają noworodkom całą swoją uwagę. Jak zatem ćwiczyć, kiedy trzeba opiekować się dzieckiem?

ODPOCZYWAJ, KIEDY DZIECKO ŚPI

Przede wszystkim – nie wbijajcie sobie do głowy, że jest to niemożliwe! Nie ma sensu utwierdzać się w przekonaniu, że opieka nad małym dzieckiem pochłania tyle czasu i energii, że dokładanie sobie dodatkowych zajęć jest niewykonalne. Istnieje mnóstwo książek, poradników, artykułów w Internecie, które doradzają, jak zorganizować czas, podczas opieki nad dzieckiem – naprawdę warto do nich zajrzeć, poczytać jeszcze przed porodem. Jeżeli jest taka możliwość – warto porozmawiać z doświadczonymi mamami, którym udało się łączyć opiekę nad dzieckiem oraz aktywność fizyczną (nie wspominając o innych obowiązkach domowych).

Mamy radzą sobie na wiele sposobów – jedne kładą malca do snu i same wtedy udają się na drzemkę – pozwalają sobie na odpoczynek, organizm się regeneruje, a mama zyskuje energię do dalszego działania – czy to ćwiczeń czy innych zajęć. Małe dzieci bardzo dużo śpią – nieregularnie co prawda, ale dzięki temu, mama (bądź tata) zyskuje dużo czasu – na odpoczynek. Jeżeli nie chcemy odpoczywać podczas snu maluszka, to właśnie wtedy spożytkujmy czas

A KIEDY NIE ŚPI…

Jeżeli maluszek akurat nie śpi, nie znaczy to, że trzeba się nim zajmować cały czas – oczywiście trzeba mieć je na oku, reagować na sytuację (płacz), pilnować by dziecku było komfortowo. Ćwiczenia można wykonywać w tym samym czasie – maluszek może leżeć sobie w łóżeczku, wózeczku, w miejscu gdzie będzie zabezpieczone przed spadaniem – i nie spuszczając wzroku z maluszka, można wykonywać ćwiczenia w domu.

Innym sposobem jest jogging z dzieckiem – polecamy bardzo ten sposób. Jogging z dzieckiem jest przede wszystkim bezpieczny dla dziecka – maluszek leży sobie bezpiecznie w wózeczku biegowym – może w tym czasie, spać, lub po prostu obserwować świat (z doświadczeń rodziców, którzy korzystają z wózków biegowych wynika, że w większość dzieci taka przejażdżka raczej usypia). Oczywiście nie ma sytuacji idealnych – trening niejednokrotnie zapewne zostanie przerwany, np. przez płacz dziecka, potrzebę nakarmienia itd. Z drugiej strony – im dłużej jesteśmy rodzicami, tym lepiej znamy swoje dziecko – wiemy o jakich porach jada, sypia, i jest nam łatwiej dostosować porę treningu. Z pewnością nieraz zdarzą się wyjątki od reguły, jednak nie jest to powód, aby się zrażać. Warto tutaj zaznaczyć, że bieganie z dzieckiem w wózku, można rozpocząć, kiedy dziecko osignie wiek 6-8 miesięcy. Do tego czasu mozna po prostu uprawiać szybki spacer lub marsz.

Biegaj z dzieckiem!

Jeszcze innym sposobem na ćwiczenia po ciąży – wraz z dzieckiem – jest uczęszczanie na zajęcia fitness. Ćwiczenia jak joga, pilates, wzmacniają mięśnie – dla kobiet po ciąży szczególnie ważne jest, by wzmocnić mięśnie dna macicy. Można je wykonywać w domu, można też zapisać się na zajęcia w klubie fitness – coraz więcej ośrodków wspiera młode mamy organizując zajęcia dla mam z maluszkami.

ĆWICZENIA PO CIĄŻY – CO ZYSKASZ?

Jak widać, na ćwiczenia po ciąży może składać się wiele zajęć – dobrym rozwiązaniem byłoby urozmaicenie ćwiczeń, poprzez naprzemienne wykonywanie treningów (np. biegamy trzy dni w tygodniu biegamy, dwa dni - ćwiczymy na zajęciach; lub na odwrót). Podkreślamy jeszcze raz: naprawdę warto łączyć ćwiczenia z dobrze dobraną dietą. Warto odżywiać się zdrowo, uczmy tego i siebie i dziecko od najmłodszych chwil. Zdajemy sobie sprawę, że opieka i wychowanie dzieci to nie bułka z masłem - w pierwszej kolejność stawiamy potrzeby naszych dzieci, dopiero później swoje własne. Jednakże nie zapominajmy o sobie całkiem – jak już wspominaliśmy – opieka połączona ze zdrowym trybem życia, naprawdę jest możliwa. Udało się to już niejednym rodzicom, a naprawdę warto włożyć ten dodatkowy wysiłek i zainwestować w swoje zdrowie. Robimy to nie tylko dla siebie, ale także dla swoich dzieci i dla całej rodziny, choćby poprzez dawanie dobrego przykładu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl