Kategorie blog
ĆWICZENIA PO CIĄŻY, CZYLI JAK WRÓCIĆ SZYBKO DO FORMY
272.jpg

Ćwiczenia po ciąży, to bardzo ważny aspekt w życiu młodej mamy. W temacie powrotu do formy po ciąży, nie chodzi tylko o pozbycie się zbędnych kilogramów, czy też pozostałego brzuszka ciążowego. Chodzi przede wszystkim o zdrowie kobiety, w tym także o dobre samopoczucie. Brak ćwiczeń między innymi mięśni dna macicy i innych, może doprowadzić do problemów w przyszłości. Z kolei rozpoczęcie ćwiczeń po ciąży poprawi samopoczucie, co ważne – wzmocni mięśnie osłabione przez ciążę i poród i w efekcie pozwoli młodej mamie poczuć się po prostu dobrze, w krótkim czasie.

KIEDY ZACZĄĆ ĆWICZENIA PO PORODZIE?

Pierwsze ćwiczenia po ciąży można (a nawet powinno się) wykonywać tuż po porodzie w tak zwanej „dobie zero”, czyli w tym samym dniu, w którym urodziło się dziecko. Oczywiście nie chodzi tu o wyczerpujące ćwiczenia fitness. Mamy tutaj na myśli raczej zajęcia fizjoterapeutyczne – warto zapytać o to lekarza prowadzącego. Na takich zajęciach wykonuje się delikatne ćwiczenia, polegające, na przykład na zginaniu i rozprostowywaniu palców u rąk i u nóg i inne – takie ćwiczenia należy wykonywać po konsultacji ze specjalistą. Warto zapytać o to wcześniej swojego lekarza.

KIEDY ZACZĄĆ ĆWICZENIA PO CIĄŻY?

 Mamy tutaj już na myśli standardowe ćwiczenia, jak fitness, jogging, siłownia inne sporty. Ćwiczenia po porodzie naturalnym można zacząć – mniej więcej – 6 tygodni, po urodzeniu, natomiast po cesarskim cięciu – ćwiczenia zaczynamy po 10 tygodniach. Pamiętajcie jednak, że to jest bardzo ogólna zasada – najlepiej w tej kwestii konsultować się z lekarzem. Na początku warto być ostrożnym – zaczynamy od bardzo lekkich treningów – stopniowo wprowadzając trudniejsze ćwiczenia.

ĆWICZENIA PO CIĄŻY, A EFEKTY

Ćwiczenia po porodzie - kiedy można spodziewać się efektów?

Najszybsze efekty w temacie powrotu do formy po porodzie można zyskać, jeżeli zadbało się o odpowiednie ćwiczenia przed porodem. Dodając do tego delikatne ćwiczenia poporodowe, i już standardowe ćwiczenie po ciąży – jak fitness, jogging i tym podobne – efekt powrotu do formy osiągniesz bardzo szybko.

Nie zniechęcaj się, jeżeli nie ćwiczyłaś przed ciążą lub w jej trakcie – w takim wypadku powrót do formy czy też do szczupłej sylwetki być może będzie trwał dłużej – a może nie. Nie istnieje możliwość, by jednoznacznie stwierdzić ile czasu potrzebują kobiety, by wrócić do formy po ciąży – do odpowiedniej wagi, do dobrego samopoczucia, czy też po prostu do sił witalnych. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Na pewno jednak można stwierdzić, że efekty będą – prędzej czy później. Jeżeli młoda mama będzie regularnie ćwiczyć, będzie konsekwentna w swych postanowieniach, połączy to ze zdrowym odżywianiem, przyjmując wartościowe posiłki (absolutnie nie mówimy tu o żadnym odchudzaniu!)- efekty na pewno przyjdą, dodatkowo kształtując dobre nawyki i pozytywne nastawienie do życia.

Zachodzi w tym momencie pytanie – jak ćwiczyć po ciąży, skoro przecież trzeba się zajmować dzieckiem? Owszem to prawda – opieka nad malutkim dzieckiem to praca 24 h na dobę. Mamy i ojcowie poświęcają noworodkom całą swoją uwagę. Jak zatem ćwiczyć, kiedy trzeba opiekować się dzieckiem?

ODPOCZYWAJ, KIEDY DZIECKO ŚPI

Przede wszystkim – nie wbijajcie sobie do głowy, że jest to niemożliwe! Nie ma sensu utwierdzać się w przekonaniu, że opieka nad małym dzieckiem pochłania tyle czasu i energii, że dokładanie sobie dodatkowych zajęć jest niewykonalne. Istnieje mnóstwo książek, poradników, artykułów w Internecie, które doradzają, jak zorganizować czas, podczas opieki nad dzieckiem – naprawdę warto do nich zajrzeć, poczytać jeszcze przed porodem. Jeżeli jest taka możliwość – warto porozmawiać z doświadczonymi mamami, którym udało się łączyć opiekę nad dzieckiem oraz aktywność fizyczną (nie wspominając o innych obowiązkach domowych).

Mamy radzą sobie na wiele sposobów – jedne kładą malca do snu i same wtedy udają się na drzemkę – pozwalają sobie na odpoczynek, organizm się regeneruje, a mama zyskuje energię do dalszego działania – czy to ćwiczeń czy innych zajęć. Małe dzieci bardzo dużo śpią – nieregularnie co prawda, ale dzięki temu, mama (bądź tata) zyskuje dużo czasu – na odpoczynek. Jeżeli nie chcemy odpoczywać podczas snu maluszka, to właśnie wtedy spożytkujmy czas

A KIEDY NIE ŚPI…

Jeżeli maluszek akurat nie śpi, nie znaczy to, że trzeba się nim zajmować cały czas – oczywiście trzeba mieć je na oku, reagować na sytuację (płacz), pilnować by dziecku było komfortowo. Ćwiczenia można wykonywać w tym samym czasie – maluszek może leżeć sobie w łóżeczku, wózeczku, w miejscu gdzie będzie zabezpieczone przed spadaniem – i nie spuszczając wzroku z maluszka, można wykonywać ćwiczenia w domu.

Innym sposobem jest jogging z dzieckiem – polecamy bardzo ten sposób. Jogging z dzieckiem jest przede wszystkim bezpieczny dla dziecka – maluszek leży sobie bezpiecznie w wózeczku biegowym – może w tym czasie, spać, lub po prostu obserwować świat (z doświadczeń rodziców, którzy korzystają z wózków biegowych wynika, że w większość dzieci taka przejażdżka raczej usypia). Oczywiście nie ma sytuacji idealnych – trening niejednokrotnie zapewne zostanie przerwany, np. przez płacz dziecka, potrzebę nakarmienia itd. Z drugiej strony – im dłużej jesteśmy rodzicami, tym lepiej znamy swoje dziecko – wiemy o jakich porach jada, sypia, i jest nam łatwiej dostosować porę treningu. Z pewnością nieraz zdarzą się wyjątki od reguły, jednak nie jest to powód, aby się zrażać. Warto tutaj zaznaczyć, że bieganie z dzieckiem w wózku, można rozpocząć, kiedy dziecko osignie wiek 6-8 miesięcy. Do tego czasu mozna po prostu uprawiać szybki spacer lub marsz.

Biegaj z dzieckiem!

Jeszcze innym sposobem na ćwiczenia po ciąży – wraz z dzieckiem – jest uczęszczanie na zajęcia fitness. Ćwiczenia jak joga, pilates, wzmacniają mięśnie – dla kobiet po ciąży szczególnie ważne jest, by wzmocnić mięśnie dna macicy. Można je wykonywać w domu, można też zapisać się na zajęcia w klubie fitness – coraz więcej ośrodków wspiera młode mamy organizując zajęcia dla mam z maluszkami.

ĆWICZENIA PO CIĄŻY – CO ZYSKASZ?

Jak widać, na ćwiczenia po ciąży może składać się wiele zajęć – dobrym rozwiązaniem byłoby urozmaicenie ćwiczeń, poprzez naprzemienne wykonywanie treningów (np. biegamy trzy dni w tygodniu biegamy, dwa dni - ćwiczymy na zajęciach; lub na odwrót). Podkreślamy jeszcze raz: naprawdę warto łączyć ćwiczenia z dobrze dobraną dietą. Warto odżywiać się zdrowo, uczmy tego i siebie i dziecko od najmłodszych chwil. Zdajemy sobie sprawę, że opieka i wychowanie dzieci to nie bułka z masłem - w pierwszej kolejność stawiamy potrzeby naszych dzieci, dopiero później swoje własne. Jednakże nie zapominajmy o sobie całkiem – jak już wspominaliśmy – opieka połączona ze zdrowym trybem życia, naprawdę jest możliwa. Udało się to już niejednym rodzicom, a naprawdę warto włożyć ten dodatkowy wysiłek i zainwestować w swoje zdrowie. Robimy to nie tylko dla siebie, ale także dla swoich dzieci i dla całej rodziny, choćby poprzez dawanie dobrego przykładu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl